Różne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj50
mod_vvisit_counterWczoraj176
mod_vvisit_counterTen tydzień554
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2689
mod_vvisit_counterTen miesiąc3845
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc2051
mod_vvisit_counterWszystkie160571

Aktualnie: gości 7 połączonych
Your IP: 54.82.93.116
 , 
Today: Lis 21, 2018
Start Wydarzenia

PostHeaderIcon Aktualności

Jedna z najbardziej znanych na świecie Polek. Jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch dziedzinach (fizyka i chemia). Pierwsza kobieta, która uzyskała uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych. Kobieta wyjątkowa – Maria Skłodowska – Curie - była bohaterką zajęć w bibliotece, w których wzięli udział uczniowie klas IV pod opieką wychowawców – pań Marioli Litwinowicz i Bożeny Bensz.

Ciekawą opowieść o dzieciństwie Marii Skłodowskiej, ilustrowaną zdjęciami rodzinnymi i fotografiami miejsc, w których dorastała, przygotowała i przedstawiła pani Mariola Litwinowicz. To było bardzo ładne wprowadzenie do dalszej części zajęć, opartej na książce Idol: Maria Skłodowska – Curie.  Książka w przystępny sposób przybliża postać sławnej uczonej, to, czym się zajmowała w swojej pracy i odkrycia, których dokonała. Dzięki zdjęciom wyszukanym w internecie mogliśmy porównać laboratorium, w którym pracowała Skłodowska z nowocześnie wyposażonymi współczesnymi laboratoriami. Na tablicy okresowej pierwiastków uczestnicy bez trudu odnaleźli pierwiastki odkryte przez Marię Skłodowską – Curie: polon i rad. A na zakończenie przeprowadzili mały eksperyment ze znikającym atramentem, co było „magicznym” podsumowaniem naszych zajęć, a także małym nawiązaniem do słów naszej bohaterki: „Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń.”


Poprawiony (piątek, 31 marca 2017 07:05)

 

Zbigniew Masternak – prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. Ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Jego powieścią Nędzole zainteresował się Krzysztof Zanussi, który zamierza nakręcić film oparty na jej motywach.

Podczas spotkania autor opowiadał o sobie. O tym, jaką drogę przebył od dzieciństwa w małej podlubelskiej wsi do miejsca, w którym znajduje się obecnie. Jako młody chłopak postanowił zostać piłkarzem. Jednak kontuzja uniemożliwiła mu karierę w tej dyscyplinie. Zrewidował więc plany i próbował swoich sił w innych dziedzinach. Podczas opowiadania często powtarzał, że warto mieć marzenia. Warto zmieniać je w plany i próbować te plany realizować. I nie należy się zniechęcać, jeżeli coś się nie uda i nie osiągnie się od razu tego, co się zamierzyło.

W spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów z gimnazjum w Baborowie.

Poprawiony (sobota, 11 marca 2017 09:10)

 

Pod takim hasłem, w czwartkowe lutowe popołudnie, spotkaliśmy się w czytelni biblioteki, żeby poczytać właśnie. Grupa gimnazjalistów, pod opieką pani Barbary Piotrowskiej, przygotowała i zaprezentowała teksty Romy Ligockiej ze zbioru Kobieta w podróży. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy seniorów. W ten sposób udało nam się połączyć pokolenia za pomocą literatury. Prezentację gimnazjalistów zakończyła pani Piotrowska poruszającą interpretacją opisu ukrzyżowania św. Pawła z Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

Poprawiony (wtorek, 21 lutego 2017 10:23)

 

Poprawiony (poniedziałek, 06 lutego 2017 09:04)

 

Teatr, odwołując się niemal do wszystkich zmysłów człowieka, jest doskonałym narzędziem w edukacji. Pozwala aktorom budować dla widza umowną rzeczywistość. Czasem pozwala widzom w tej rzeczywistości aktywnie uczestniczyć. Tak właśnie jest w przypadku przedstawień Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa, którego aktorzy po raz kolejny zaprezentowali się młodym widzom w Baborowie w spektaklach edukacyjnych.

Uczniowie klas IV i VI podstawówki i grupa gimnazjalistów obejrzeli przedstawienie Ja egoista – opowieść o bardzo nieśmiałym chłopcu, który w nowej szkole chce być popularny i lubiany przez wszystkich. Żeby to osiągnąć wzoruje się na postaciach ze świata popkultury, lansowanych przez media. Jest przekonany, że duża liczba znajomych na portalach społecznościowych, świadczy o jego wyjątkowości. Staje się zarozumiały, opryskliwy i nieuprzejmy, co doprowadza do konfliktu z rówieśnikami, rodziną i nauczycielami. Wojtek wkrótce traci wszystkich znajomych i początkowo nie rozumie, co się stało. Stopniowo zaczyna do niego docierać, że sam za to odpowiada, ale nie wie jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji. Na szczęście najlepsza przyjaciółka, nieładnie przez niego potraktowana, przyjmuje przeprosiny i zgadza się mu pomóc.

W księdze się mieści świat opowieści to spektakl  adresowany do dzieci młodszych. Gry komputerowe, telewizja, internet - to wszystko bardzo absorbuje i wypełnia nam każdą wolną chwilę. Ale czasem warto może otworzyć książkę i … przenieść się do miejsca prawdziwie magicznego? Wiewiórek bardzo nie lubił czytać. Nikt nie był w stanie przekonać go, że warto to robić. Pewnego dnia znalazł w lesie Magiczną Księgę Bajek. Z nudów zaczął ją czytać. Lektura tak bardzo go wciągnęła, że wydawało mu się, że sam uczestniczy w przygodach bohaterów czytanych opowieści. A razem z nim w tych przygodach aktywnie uczestniczyły przedszkolaki – widzowie spektaklu – bardzo przejęte tym, co działo się na scenie.

Poprawiony (wtorek, 20 grudnia 2016 16:15)

 
Więcej artykułów…
Programy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama