Różne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj44
mod_vvisit_counterWczoraj36
mod_vvisit_counterTen tydzień80
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień823
mod_vvisit_counterTen miesiąc2081
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc2199
mod_vvisit_counterWszystkie151926

Aktualnie: gości 15 połączonych
Your IP: 54.198.195.11
 , 
Today: Sie 20, 2018
Start Wydarzenia

PostHeaderIcon Aktualności

Poprawiony (poniedziałek, 06 lutego 2017 09:04)

 

Teatr, odwołując się niemal do wszystkich zmysłów człowieka, jest doskonałym narzędziem w edukacji. Pozwala aktorom budować dla widza umowną rzeczywistość. Czasem pozwala widzom w tej rzeczywistości aktywnie uczestniczyć. Tak właśnie jest w przypadku przedstawień Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa, którego aktorzy po raz kolejny zaprezentowali się młodym widzom w Baborowie w spektaklach edukacyjnych.

Uczniowie klas IV i VI podstawówki i grupa gimnazjalistów obejrzeli przedstawienie Ja egoista – opowieść o bardzo nieśmiałym chłopcu, który w nowej szkole chce być popularny i lubiany przez wszystkich. Żeby to osiągnąć wzoruje się na postaciach ze świata popkultury, lansowanych przez media. Jest przekonany, że duża liczba znajomych na portalach społecznościowych, świadczy o jego wyjątkowości. Staje się zarozumiały, opryskliwy i nieuprzejmy, co doprowadza do konfliktu z rówieśnikami, rodziną i nauczycielami. Wojtek wkrótce traci wszystkich znajomych i początkowo nie rozumie, co się stało. Stopniowo zaczyna do niego docierać, że sam za to odpowiada, ale nie wie jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji. Na szczęście najlepsza przyjaciółka, nieładnie przez niego potraktowana, przyjmuje przeprosiny i zgadza się mu pomóc.

W księdze się mieści świat opowieści to spektakl  adresowany do dzieci młodszych. Gry komputerowe, telewizja, internet - to wszystko bardzo absorbuje i wypełnia nam każdą wolną chwilę. Ale czasem warto może otworzyć książkę i … przenieść się do miejsca prawdziwie magicznego? Wiewiórek bardzo nie lubił czytać. Nikt nie był w stanie przekonać go, że warto to robić. Pewnego dnia znalazł w lesie Magiczną Księgę Bajek. Z nudów zaczął ją czytać. Lektura tak bardzo go wciągnęła, że wydawało mu się, że sam uczestniczy w przygodach bohaterów czytanych opowieści. A razem z nim w tych przygodach aktywnie uczestniczyły przedszkolaki – widzowie spektaklu – bardzo przejęte tym, co działo się na scenie.

Poprawiony (wtorek, 20 grudnia 2016 16:15)

 

Polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka(...) Prócz twórczości poważnej, zajmuje się także pisaniem książek dla dzieci.” - można przeczytać o Katarzynie Ryrych w Wikipedii. I o tym właśnie, o niepoważnej części swojej twórczości, rozmawiała autorka z młodzieżą podczas spotkania. A przy okazji opowiadała też o latach szkolnych, o swoim spotkaniu z Fidelem Castro, o marzeniach nastolatków żyjących, patrząc z perspektywy uczestników spotkania, w zamierzchłej przeszłości i o Nowej Hucie z tamtego okresu. Kiedy przyszedł czas na pytania, obok zwykle przy takich okazjach zadawanych - Skąd się biorą tematy? Czy opowiadane historie są prawdziwe? Jak to się stało, że Pani została pisarką? – pojawiło się pytanie o wiersz. Jakiś. A ponieważ Katarzyna Ryrych jest także poetką, bardzo serio odniosła się do tematu i opowiedziała o dwóch wierszach, które bardzo ją poruszają. To Elegie zimowe K.K. Baczyńskiego i Warszawskie psy J. Tuwima. Zachęcała do ich przeczytania. I do czytania poezji w ogóle.
Na co dzień Katarzyna Ryrych uczy języka angielskiego żołnierzy z jednostek specjalnych. Kiedyś, krótko, pracowała w gimnazjum, gdzie jednym z jej uczniów był Artur Szpilka.
Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki  realizowanego przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury.

Poprawiony (poniedziałek, 21 listopada 2016 12:33)

 

Kolejna podróż i kolejne spotkanie w bibliotece. Bardzo się cieszymy, że Pan Tomasz chce się z nami dzielić swoimi wrażeniami z podejmowanych wypraw. Tym razem odwiedził Islandię i opowiedział nam o swoich przygodach w podróży, prezentując bogaty materiał zdjęciowy. Islandia jest piękna. Pobyt na Islandii jest dość drogi. Ale Islandia jest w zasięgu. I jest przyjazna rowerzystom. Może z wyjątkiem pogody. Na Islandii latem temperatura utrzymuje się w okolicy 14°C. I często wieje silny wiatr, który potrafi strącić z roweru. Ale Islandia jest piękna. :)
Pan Tomasz zdradził, że w przyszłym roku planuje wyprawę do Japonii. Życzymy powodzenia i czekamy na relację.

Poprawiony (poniedziałek, 21 listopada 2016 12:20)

 

Poprawiony (poniedziałek, 28 listopada 2016 09:07)

 
Więcej artykułów…
Programy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama