Różne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj42
mod_vvisit_counterWczoraj85
mod_vvisit_counterTen tydzień42
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień893
mod_vvisit_counterTen miesiąc1975
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc2611
mod_vvisit_counterWszystkie167466

Aktualnie: gości 5 połączonych
Your IP: 18.212.206.217
 , 
Today: Lut 17, 2019
Start Wydarzenia

PostHeaderIcon Aktualności

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).

Z okazji tego książkowego święta spotkaliśmy się z przedszkolakami i czytaliśmy sobie dziecięce książeczki. :)

Poprawiony (piątek, 14 kwietnia 2017 09:07)

 

Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje korzystanie z zasobów internetowych. W dotychczasowych sześciu edycjach kampanii w Polsce uczestniczyło już 1.700 instytucji i ponad 63.000 osób, w tym również biblioteka w Rakowie. W tym roku kampania skupia się na trzech obszarach bliskich naszemu życiu codziennemu: majsterkowaniu, gotowaniu i szyciu.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od opowiedzenia o swoich pasjach. Największym zainteresowaniem wśród uczestników cieszą się gotowanie i majsterkowanie. Szycie natomiast zupełnie nie interesuje  naszych małych mieszkańców. Później rozwiązywaliśmy quiz na temat bezpiecznych zakupów przez Internet oraz sposobów znajdowania ciekawych i praktycznych informacji, dotyczących majsterkowania, gotowania i szycia. Dowiedzieliśmy się również, że niektóre blogi poświęcone hobby są bardzo popularne i można na nich znaleźć wiele przydatnych informacji, np. w jaki sposób samemu zrobić farbę tablicową. Bardzo udane popołudnie zakończył słodki poczęstunek. Frekwencja jak zwykle dopisała, bo jak stałym uczestnikom spotkań wiadomo, zawsze jest ciekawie i wesoło.


Poprawiony (piątek, 31 marca 2017 09:10)

 

Tym razem czytaliśmy sobie w przedszkolu. Wspólnie z grupą starszaków poznaliśmy dobrego sułtana Abdullę i podstępnego maga Abrakabrę, bohaterów opowiadania Wojciecha Widłaka Syrop maga Abrakabry. Magowi nie wystarczało, że wszyscy go podziwiali, chciał zasiadać na tronie. Postanowił więc pozbyć się sułtana przy pomocy magicznego syropu i zająć jego miejsce. Na szczęście jego plan się nie powiódł. Dzieci słuchały uważnie, dlatego bez kłopotu uporządkowały ilustracje i dopasowały do nich właściwe opisy, utrwalając sobie usłyszany tekst. Spróbowaliśmy też skomponować przepis na taki magiczny syrop, dzięki któremu świat byłby piękny i dobry. A na zakończenie spróbowaliśmy taką magiczną miksturę zrobić. I ta część zajęć wywołała największe emocje. :)

Poprawiony (czwartek, 06 kwietnia 2017 07:08)

 

Jedna z najbardziej znanych na świecie Polek. Jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch dziedzinach (fizyka i chemia). Pierwsza kobieta, która uzyskała uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych. Kobieta wyjątkowa – Maria Skłodowska – Curie - była bohaterką zajęć w bibliotece, w których wzięli udział uczniowie klas IV pod opieką wychowawców – pań Marioli Litwinowicz i Bożeny Bensz.

Ciekawą opowieść o dzieciństwie Marii Skłodowskiej, ilustrowaną zdjęciami rodzinnymi i fotografiami miejsc, w których dorastała, przygotowała i przedstawiła pani Mariola Litwinowicz. To było bardzo ładne wprowadzenie do dalszej części zajęć, opartej na książce Idol: Maria Skłodowska – Curie.  Książka w przystępny sposób przybliża postać sławnej uczonej, to, czym się zajmowała w swojej pracy i odkrycia, których dokonała. Dzięki zdjęciom wyszukanym w internecie mogliśmy porównać laboratorium, w którym pracowała Skłodowska z nowocześnie wyposażonymi współczesnymi laboratoriami. Na tablicy okresowej pierwiastków uczestnicy bez trudu odnaleźli pierwiastki odkryte przez Marię Skłodowską – Curie: polon i rad. A na zakończenie przeprowadzili mały eksperyment ze znikającym atramentem, co było „magicznym” podsumowaniem naszych zajęć, a także małym nawiązaniem do słów naszej bohaterki: „Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń.”


Poprawiony (piątek, 31 marca 2017 07:05)

 

Zbigniew Masternak – prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. Ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Jego powieścią Nędzole zainteresował się Krzysztof Zanussi, który zamierza nakręcić film oparty na jej motywach.

Podczas spotkania autor opowiadał o sobie. O tym, jaką drogę przebył od dzieciństwa w małej podlubelskiej wsi do miejsca, w którym znajduje się obecnie. Jako młody chłopak postanowił zostać piłkarzem. Jednak kontuzja uniemożliwiła mu karierę w tej dyscyplinie. Zrewidował więc plany i próbował swoich sił w innych dziedzinach. Podczas opowiadania często powtarzał, że warto mieć marzenia. Warto zmieniać je w plany i próbować te plany realizować. I nie należy się zniechęcać, jeżeli coś się nie uda i nie osiągnie się od razu tego, co się zamierzyło.

W spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów z gimnazjum w Baborowie.

Poprawiony (sobota, 11 marca 2017 09:10)

 
Więcej artykułów…
Programy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama