Różne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj88
mod_vvisit_counterWczoraj405
mod_vvisit_counterTen tydzień1051
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień924
mod_vvisit_counterTen miesiąc2962
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc2595
mod_vvisit_counterWszystkie136911

Aktualnie: gości 26 połączonych
Your IP: 54.242.236.164
 , 
Today: Lut 24, 2018
Start Wydarzenia

PostHeaderIcon Aktualności

Wspólnie z p. Anną Rozłucką-Jankowską z biblioteki szkolnej,  w oparciu o materiały pozyskane w ramach realizowanego w ubiegłym roku projektu, przeprowadziłyśmy kolejne zajęcia czytelnicze dla dzieci z klas początkowych (I-III). Opowiadanie Syrop maga Abrakabry, autorstwa Wojciecha Widłaka, uruchomiło wyobraźnię kolejnych grup małych czytelników i otworzyło drzwi do świata fantazji.  Zabawa w maga, z tworzeniem magicznych formuł oraz receptury eliksiru poprawiających świat, bardzo się dzieciom podobała. Na zakończenie ten zaczarowany, poprawiony świat został utrwalony za pomocą kredek i mazaków. Prace można będzie zobaczyć w bibliotece publicznej.

Poprawiony (poniedziałek, 02 maja 2016 11:14)

 

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Filia biblioteki publicznej w Rakowie jak co roku przyłączyła się do kampanii. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Selfuj się kto może” . Uczestnicy dowiedzieli się co to jest selfie , jak i gdzie  najlepiej je zrobić oraz jakie zmiany można w nim wprowadzić. Chętni mogli skorzystać z programu komputerowego, dzięki któremu zdjęcie można poddać całkowitej obróbce. Z nawet przeciętnej jakości zdjęcia można zrobić fotograficzną perełkę lub fotograficzny żart. Pomiędzy pozostałymi (którzy nie chcieli selfować) został rozlosowany „mobilny alfabet‘’: do wybranej przez siebie  litery trzeba było przyporządkować  jak najwięcej wyrazów związanych z  internetem. Wbrew pozorom to zadanie wcale nie było tak łatwe, jak  można się było tego na początku spodziewać. Następnie uczestnicy podzielili się na grupy, każda z grup miała za zadanie jak najszybciej odnaleźć miejsce lub osobę wskazane na przedstawionych zdjęciach. Dobrej zabawie towarzyszył, tradycyjnie, drobny poczęstunek.


Poprawiony (poniedziałek, 04 kwietnia 2016 11:12)

 

Moda na nieuczenie się oraz Szacunek i tolerancja to tytuły dwóch spektakli profilaktycznych zaprezentowanych młodym widzom przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.
Pierwsze z przedstawień poruszało problem wygodnictwa uczniów. W dobie technologii informatycznych, młodzież coraz częściej odstępuje od tradycyjnych metod uczenia się. Młodzi ludzie, kuszeni łatwością dostępu do gotowych rozwiązań, chętnie korzystają z materiałów dostępnych w internecie. Przedstawiona historia zwracała uwagę widzów na przykre konsekwencje takiego działania. Pokazywała, że tzw. „prześlizgiwanie się” z klasy do klasy w dłuższej perspektywie może mieć przykre konsekwencje. Jednocześnie podejmowała próbę motywowania do samodzielnej nauki, ukazując jej wartość w dalszym życiu. Może po obejrzeniu ktoś zadał sobie pytanie kim chce być i co chce w życiu osiągnąć.

Druga propozycja dotykała kwestii poszukiwania autorytetów.  Niestety często, w okresie dorastania, idolami młodzieży stają się starsi koledzy o kontrowersyjnej reputacji. Młody człowiek, który wpadnie w tzw. „złe towarzystwo” łatwo ulega presji grupy i jest skłonny do popełniania rozmaitych głupstw. W przedstawieniu pokazano jak zgubne może okazać się powielanie złych zachowań. Szczególną uwagę poświęcono problemowi używek, po które młodzież sięga z łatwością. Ten spektakl to nieco prześmiewczy portret zagubionego nastolatka, który, mamy nadzieję, zmusił widzów do refleksji.

 

Rozpoczął się cykl edukacyjnych warsztatów profilaktycznych dla młodzieży, poświęcony problemowi mowy nienawiści i zjawisku hejterstwa internetowego. Powszechne ich występowanie wśród młodzieży szkolnej w całym kraju wywołuje szereg negatywnych konsekwencji społecznych (np. niezdolność do współpracy i komunikacji) oraz psychospołecznych (m.in.: obniżenie poczucia własnej wartości, lęki, wycofanie z życia społecznego). Program warsztatów zakłada przeprowadzenie czterech dwugodzinnych spotkań w każdej z dwóch grup warsztatowych. Zajęcia prowadzone są metodą budującą zaangażowanie uczestników w proces nabywania wiedzy, w oparciu o ich osobiste doświadczenie. Prowadzi je pani Mariola Jakacka z Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK pedagog, instruktor arteterapii, edukacji globalnej, organizator i twórca projektów, grup, warsztatów i wystaw.

 

Noce w bibliotece, organizowane od kilku lat wspólnie z biblioteką szkolną, przyciągają coraz liczniejsze grupy uczestników. Ostatnia impreza z tego cyklu była rekordową pod tym względem. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczestnicy byli dobrze zaopiekowani i zajęci różnymi zabawami i grami towarzyszącymi. Gościem specjalnym, jak w roku ubiegłym, był Pan Marcin Pałasz, doskonale znany naszym uczestnikom autor książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku opowiadał o drugiej swojej pasji (pierwszą, dla przypomnienia, jest pies Elf :) ) – astronomii. Szalenie ciekawą opowieść o naszym Układzie Słonecznym ilustrował pięknymi zdjęciami. Okazało się, że wśród uczestników sporo było pasjonatów tej tematyki, chyba że tak świetnie się do spotkania przygotowali. :)  Nasz gość ogłosił także konkurs rysunkowy, którego tematem był portret przedstawiający ufoludka. Prace w trzech kategoriach: dziwny, straszny, śmieszny, oceniło trzyosobowe jury pod przewodnictwem Marcina Pałasza, który ufundował 3 nagrody dla zwycięzców. A ponieważ ciekawych prac było dużo i trudno było wybrać tylko trzy, pięć dodatkowych nagród ufundowała biblioteka.  
Po zakończeniu tej części imprezy autor, podobnie jak w roku ubiegłym, zaangażował się w zabawy przygotowane dla uczestników.
Za współpracę przy przygotowaniu i sprawnym przeprowadzeniu imprezy, a przede wszystkim za czuwanie nad bezpieczeństwem dzieciaków biorących udział w zabawie, dziękujemy paniom: Annie Rozłuckiej-Jankowskiej, Annie Szewczuk, Ewie Świercz, Iwonie Nowak i Annie Rosga.

Poprawiony (sobota, 05 grudnia 2015 09:49)

 
Więcej artykułów…
Programy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama