Loading color scheme

DKK - Trzy życzenia

Po dłuuuuugiej przerwie mogliśmy się wreszcie spotkać. 🙂
Tydzień Bibliotek i "Trzy życzenia" - opowiadanie nawiązujące do niedawnego Dnia bez Śmiecenia, tak nam się ładnie zbiegło. 🙂 Złotą rybkę martwi, że jezioro w którym mieszka coraz bardziej przypomina śmietnik, a to przecież jej dom. I wielu innych wodnych stworzeń. Postanawia coś z tym zrobić (ciekawych zapraszamy po książkę). Po przeczytaniu tekstu rozwiązywaliśmy krzyżówkę z hasłem a później wymyślaliśmy, co każdy z nas może zrobić, aby śmieci było mniej.

O znaczeniu czytania w poznawaniu otoczenia

O tym mówił dzieciom nasz kolejny gość, Pan Zbigniew Kołba, autor edukacyjnej książki dla dzieci „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, która zaprasza czytelników do zabawy w odnajdowanie na mapie miejscowości o charakterystycznych nazwach. Mówił także dużo o tym, jak ważny dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu jest zdrowy tryb życia. Dlatego trzeba się wysypiać i ograniczać niezdrowe przekąski i napoje (ulubione chipsy i coca cola!). A długie godziny spędzane na przeglądaniu smartfonów zamienić na czytanie książek i ruch. Podawał mnóstwo przykładów korzyści płynących z czytania, w czym aktywnie pomagały mu dzieci, żywiołowo reagując na zadawane pytania. Myślę, że po spotkaniu wszyscy uczestnicy wiedzą jak zdrowo żyć i dlaczego warto czytać. Teraz trzeba tylko chcieć wprowadzać tę wiedzę w czyn. :)

Spotkanie autorskie

Kolejne spotkanie autorskie, kolejny miły gość :) – Joanna Jagiełło, autorka książek dla dzieci i młodzieży.  Kocha poezję, maluje, gra na gitarze i śpiewa (prawdziwa kobieta renesansu! :) ) No i pisze – o tym właśnie marzyła od dziecka. Chociaż zrealizować to marzenie nie było łatwo, jest bardzo zadowolona, że się nie poddała i robi to, co kocha. Inspiracje czerpie z życia codziennego, a w opowiadane historie często wplata wątek tajemnicy. Ogromnie dziękujemy za sympatyczne spotkanie i życzymy Autorce wielu pomysłów na nowe książki i wielu, wielu czytelników.

Koniec Wakacji

Ostatnie dni sierpnia - i tak oto nadszedł koniec wakacji. Ale my się wcale nie smucimy, ani nie marudzimy, bawimy się doskonale. Słońce świeci, więc możemy  aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Spotkania z koleżankami i kolegami bywają szczególne i niezapomniane. Zawsze dzieje się cos ciekawego. Tym razem odwiedził nas policjant, sierżant Paweł Banaś. Nasz gość opowiadał dzieciom o bezpieczeństwie na co dzień, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi. Bardzo dziękujemy panu Pawłowi za przyjęcie zaproszenia i poświęcony nam czas. Po spotkaniu dzieci postanowiły rozegrać mecz piłki nożnej oraz pobawić się na placu zabaw. W tym czasie pan radny, a zarazem sołtys wsi Raków, Jarosław Ronczka grillował dla wszystkich uczestników pyszne kiełbaski za co serdecznie mu dziękujemy. Wszystkim bardzo smakowało. :)

Dzień Pluszowego Misia

Ogromnie sympatyczne, puchate święto. :) Wszystkie dzieciaki przyszły w tym dniu do przedszkola ze swoimi ulubionymi misiami. Ponieważ zostaliśmy zaproszeni do udziału w misiowym świętowaniu, oprócz książeczki do czytania zabrałam ze sobą też misia. Czytaliśmy sobie o misiu brudasku, który bardzo nie lubił się myć, bo nie wiedział, że to takie przyjemne i można się przy okazji świetnie bawić. :)

Idą Święta

W bibliotece w Rakowie już można było poczuć atmosferę zbliżających się świąt za sprawą warsztatów z tworzenia wianków wykonanych z żywej jedliny (świerk, jodła ), ozdobionych bożonarodzeniowymi dodatkami. Pachnące wianki będą dekoracją  naszych  stołów i drzwi, a duma z własnoręcznego  ich wykonania jest bezcenna. Dziękujemy Ewelinie Affa-Kulig za zaangażowanie, podzielenie się swoja pasją i wsparcie. Zawsze możemy liczyć na jej pomoc w podsunięciu  ciekawego pomysłu na to, żeby nasze prace były wyjątkowe. Radosna, rodzinna atmosfera podczas warsztatów to zasługa wszystkich uczestniczek, za co bardzo im dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania, bo w takim towarzystwie chce się spędzać czas.

Dziewczęta z Aushwitz

Spotkanie z Sylwią Winnik - autorką książki zawierającej wspomnienia kobiet, które trafiły do obozu jako młode dziewczyny i dzieci. Jedna z bohaterek urodziła się w piekle. Powinniśmy wciąż wracać do takich wspomnień. Szczególnie teraz, kiedy świadków tamtych wydarzeń zostało już tak niewielu.

Narodowe Czytanie 2018

Po raz kolejny włączyliśmy się w akcję wspólnego czytania ważnych utworów literatury polskiej.Tegoroczna lektura i jej autor bardzo ładnie wpisują się w rok obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Na spotkanie z Przedwiośniem zaprosiliśmy młodzież z baborowskiego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wraz z nauczycielami, którzy podjęli się roli lektorów. Wywiązali się z tego zadania znakomicie. Bardzo dziękujemy! :)

Koniec wakacji

Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami więc ostatnie beztroskie chwile postanowiliśmy spędzić przy ognisku. Filia biblioteki w Rakowie zaprosiła wszystkie dzieci wraz z mamusiami na wspólne pieczenie kiełbasek. Pogoda dopisała a lokalizacja (boisko) sprzyjała bezpiecznej zabawie. Pan Jarosław Ronczka, radny Rady Miejskiej, przygotował dla wszystkich smaczny poczęstunek, za co mu serdecznie dziękujemy. Bawiliśmy się tak dobrze, że postanowiliśmy zorganizować kolejne spotkanie. Mamy nadzieję, że warunki atmosferyczne będą nam sprzyjały.

Norwegia autostopem

Elwira - sympatyczna, młoda, odważna dziewczyna, która wyruszyła w podróż do Norwegii z nowo poznanym przez internet młodym człowiekiem. O podróżowaniu autostopem, trudach pieszej wędrówki z 15-to kilogramowym plecakiem, Norwegii, spotkanych kierowcach i wielu innych ciekawych rzeczach opowiedziała podczas spotkania w bibliotece w Rakowie.